Już od 1 lutego 2026 roku wiele firm zostanie objętych obowiązkiem wystawiania faktur ustrukturyzowanych i korzystania z Krajowego Systemu e-faktur – kolejne podmioty będą do tego zobowiązane od 1 kwietnia 2026 roku. Jednocześnie wdrożenie KSeF wiąże się z wieloma wyzwaniami. Sposobem na uniknięcie problemów w trakcie procesu integracji z KSeF jest wykorzystanie komercyjnego KSeF REST API. Dowiedz się więcej o tym rozwiązaniu i sprawdź, jak może ono przyśpieszyć i ułatwić wdrożenie KSeF w Twojej firmie.

Szybsza integracja

Krajowy System e-Faktur całkowicie zmienia paradygmat, w jakim przedsiębiorcy dokumentują sprzedaż produktów oraz usług dla celów podatku VAT. Faktury, które do tej pory miały formę dokumentu papierowego lub cyfrowego w formacie .PDF, już niedługo zostaną zastąpione ustrukturyzowanymi e-fakturami wystawianymi w ramach KSeF.

Dla przedsiębiorców oznacza to spore nakłady pracy i środków finansowych – muszą oni dostosować wykorzystywane oprogramowanie (np. systemy ERP), aby spełnić nowe wymogi prawne. Proces integracji można jednak przyspieszyć, dokonując wdrożenia faktur ustrukturyzowanych i komunikacji z KSeF z użyciem komercyjnego Interfejsu KSeF REST API oraz udostępnionych wraz z nim narzędzi programistycznych.

Interfejs KSeF REST API dostępny na stronie internetowej ksefapi.pl jest mniej skomplikowany, niż oficjalne API przygotowane przez Ministerstwo Finansów – jest bardziej spójny, intuicyjny i ujednolicony. Dzięki temu rozszerzenie funkcjonalności wykorzystywanych w firmie systemów o współpracę z KSeF wymaga mniej pracy.

Jaka jest główna zaleta tego rozwiązania? Przedsiębiorcy i zatrudniane przez nich zespoły IT mogą skupić się na kwestiach czysto biznesowych – zamiast na technicznych trudnościach, jakich nastręcza wdrożenie. W przypadku wykorzystania komercyjnego interfejsu REST API nie ma konieczności zgłębiania technicznych niuansów związanych z wykorzystaniem rządowego API KSeF – mowa choćby o zagadnieniach z zakresu kryptografii, infrastruktury klucza publicznego (PKI) i certyfikatów X.509.

Dzięki wykorzystaniu REST API KSeF integracja KSeF może być szybka i sprawna – oznacza to zarówno bezproblemowe spełnienie wymogów prawnych w zakresie e-faktur, jak i uniknięcie kar. Dlaczego to istotne? Już 1 stycznia 2027 roku zaczną obowiązywać przepisy, na podstawie których przedsiębiorcy naruszający obowiązki związane z KSeF będą musieli liczyć się z karami finansowymi.

Więcej na temat korzyści wykorzystania Interfejsu KSeF REST API od ksefapi.pl przeczytasz w artykule: „Integracja z KSeF? Sprawdź dlaczego ksefapi.pl jest najlepszym rozwiązaniem!”.

Przydatniejsze narzędzia

Integracja z Krajowym Systemem e-Faktur wiąże się z dużą ilością pracy projektowej i programistycznej oraz sporymi wymaganiami w zakresie kompetencji technicznych. Komercyjne REST API KSeF jest odpowiedzią na te problemy – w jego przypadku systemy firmy komunikują się z KSeF poprzez intuicyjny, dobrze udokumentowany i prosty w obsłudze interfejs REST API.

Wykorzystując komercyjne API w procesie wdrożenia, można też zdać się na współpracujące z nim przydatne narzędzia – ich przykładem są choćby integracyjne biblioteki programistyczne. Interfejs KSeF REST API od ksefapi.pl oferuje biblioteki dla najpopularniejszych języków programowania: PHP, .NET i Java. Wkrótce zostaną też udostępnione kolejne biblioteki.

Dzięki dostępności różnych bibliotek łatwiej jest zintegrować wdrożone w firmie oprogramowanie z KSeF – bez względu na to, w jakim języku programowania ono powstało. Przykłady użycia bibliotek programistycznych są przy tym przystępnie opisane w dokumentacji, co sprawia, że zrozumienie sposobu ich działania nie nastręcza problemów.

Kolejne narzędzia, jakie zostaną wkrótce udostępnione przez ksefapi.pl, to aplikacje: mobilna i webowa. Za ich pośrednictwem możliwe będzie generowanie faktur ustrukturyzowanych oraz przesyłanie ich do Krajowego Systemu e-Faktur np. przez pracowników, którzy pracują poza siedzibą firmy. To prosty sposób, aby rozszerzyć funkcjonalności wykorzystywanych w firmie systemów – bez potrzeby angażowania dużych środków finansowych i długotrwałych procesów wdrożeniowych.

Przydatne narzędzia – takie jak biblioteki integracyjne, interfejs REST API i aplikacje do interakcji z KSeF – znacznie skracają czas integracji. Dlaczego? Nie ma potrzeby wymyślać koła na nowo – gdy istotne są czas i niezawodność, warto zastosować gotowe, sprawdzone rozwiązania.

Lepsza dokumentacja

Przygotowana przez Ministerstwo Finansów dokumentacja Krajowego Systemu e-Faktur i jego API przez wielu przedsiębiorców i integratorów jest krytykowana za niską jakość. Sprawy nie ułatwia też fakt, że na przestrzeni ostatnich lat koncepcja KSeF ulegała zmianom, na skutek konsultacji przepisy były nowelizowane, a termin wdrożenia tego systemu był kilkakrotnie przekładany. W rezultacie przed działami IT w firmach stoi trudne zadanie, którego pierwszym etapem jest zrozumienie sposobu działania KSeF i towarzyszących mu zagadnień technicznych.

Dokumentacja interfejsu REST API KSeF od ksefapi.pl została napisana w taki sposób, aby korzystanie z niej sprawiało jak najmniej problemów, a sam proces integracji firmowych systemów z KSeF mógł zakończyć się sukcesem. Przystępnie oraz wyczerpująco opisuje ona zarówno proces obsługi faktur KSeF, jak i atrybuty, klasy i operacje interfejsu API. Dla ułatwienia zrozumienia sposobu działania REST API KSeF w dokumentacji zamieszczono również szczegółowe diagramy – obrazują one poszczególne operacje i związane z nimi wymagane kroki.

Przygotowana przez ksefapi.pl dokumentacja REST API KSeF to kompleksowe kompendium wiedzy, dzięki któremu zespół wdrożeniowy łatwo i szybko przyswoi sobie sposób działania KSeF, a następnie zintegruje firmowe oprogramowanie z Krajowym Systemem e-Faktur i przystosuje je do wchodzących wkrótce w życie nowych przepisów o e-fakturach VAT. Dla firm oznacza to nie tylko oszczędność czasu i zasobów, ale też wzrost konkurencyjności – mogą one być gotowe na KSeF na długo, zanim wystawianie faktur ustrukturyzowanych stanie się obowiązkiem.

Integracja z KSeF? Sprawdź dlaczego ksefapi.pl jest najlepszym rozwiązaniem!

Categories: ksef